اگر از شغل خود راضی نیستید این گزارش را بخوانید

به گزارش وبلاگ بارزند، تهران (پانا) - انسان به عنوان یک موجود اجتماعی برای رفع نیازهای خود شغلی را بر حسب توانایی، استعداد و انتظاراتش برمی گزیند تا هم نیازهای مادی و هم معنوی خود را رفع نماید.

اگر از شغل خود راضی نیستید این گزارش را بخوانید

به گزارش ایسنا، رضایت شغلی از دید روانشناسان مجموعه احساسات یا طرز تلقی فرد نسبت به شغلش تعریف می گردد. در تعریفی دیگر، رضایت شغلی نگرش مثبت و کلی فرد نسبت به شغل معینی است و درجه ای را شامل می گردد که شخص از شغل خود راضی بوده و نسبت به آن احساس و کشش مثبتی را ابراز می دارد.

با توجه به اینکه افراد یک سوم از شبانه روز خود را در محیط کار می گذرانند، بنابراین رضایت از شغل می تواند بر رفتار و احساسات فرد در باقی روز نیز تاثیر بگذارد. قطعا رضایت از شغل می تواند نشاط و شادی و در نتیجه احساس رضایت از زندگی را برای فرد به ارمغان بیاورد.

در ادامه با افرادی با مشاغل مختلف صحبت کردیم تا آنالیز کنیم که رضایت و نارضایتی از شغل شان چه تاثیری بر زندگی آن ها گذاشته و علت اینکه شغلی برخلاف علایق خود انتخاب کردند، چیست و آیا کوششی برای تغییر شغل و یا سازگاری با آن انجام داده اند یا خیر.

مدیر یک شرکت تولیدی

مهدی که از شغل خود به عنوان مدیر یک شرکت تولیدی رضایت دارد، بیان می نماید: کار من مربوط به رشته تحصیلی ام است. من به کار خود علاقه دارم و مهمترین علتش این است که کسب و کار در اختیار خودم است. رضایت از شغلم باعث شده راحتتر با مسائل کنار بیایم و سختی های بازار را تحمل کنم.

وی اضافه می نماید: این شغل کسب و کار خانوادگی هم شده است. تنها علت نارضایتی من تاثیر نوسانات بازار، تحریم ایران، محدودیت های واردات و خروج ارز است. هیچ علاقه ای به تغییر شغل ندارم و ترجیح می دهم کار خودم را گسترش بدهم.

تعمیرات و فروش سیستم های الکترونیکی و امنیتی

محمد که در زمینه تجهیزات الکترونیک، اعم از تعمیرات تا فروش سیستم های الکترونیکی و امنیتی فعالیت دارد، عنوان می نماید: من بر اساس رشته تحصیلی خود مشغول به کار نشده ام. علاقه من تنها در حوزه تعمیرات و فروش است و دلیل اینکه در رشته تحصیلی خودم وارد کار نشدم، این بود که از بازار عقب می افتم.

وی ادامه می دهد: تا حدودی از شغل خود رضایت دارم اما ممکن است در آینده در کنار شغل کنونی خود، مارکتینگ دیگری راه اندازی کنم. شغل من باعث استقلال شخصیتم شده است.

عکاس خبری

صادق که یک عکاس خبری است، می گوید: من شغلم را بر اساس رشته تحصیلی خود انتخاب نموده ام و انتخاب من بر اساس علاقه بوده است.

وی بیان می نماید: به دلیل مسائل اقتصادی مجبور به انجام شغل دوم و سوم غیرمرتبط شده ام که طبیعتا بیشتر زمان من را درگیر خود خواهد نمود و زمان کمتری در اختیار خانواده خواهم بود.

صادق خاطرنشان می نماید: ترجیح می دهم عکاس خبری بوده و فروش عکس داشته باشم اما قانون حق انتشار و هزینه تجهیزات از مهم ترین موانع بر سر راه من است. در حال تامین مقدمات برای تغییر شغل خود هستم.

معلم

مانی که معلم آموزش و پرورش است، اظهار می نماید: به کار آموزش و رفتن سر کلاس علاقه دارم اما از شرایط آموزش و پرورش راضی نیستم. شرایط کاری باعث شده تا حدی عصبی باشم.

وی خاطرنشان می کند: متاسفانه آموزش و پرورش اصلا فضا و شرایط کاری مناسبی فراهم ننموده و تقریبا همه معلم ها ناراضی هستند.

مانی اضافه می نماید: در کنار معلمی، به فعالیت خبری علاقه داشتم که چند سالی آن را انجام دادم اما ادامه ندادم. شغل معلمی را به دلیل تعهدی که دارم و علاقه خودم ادامه خواهم داد اما سعی می کنم در کنار آن کار دیگری را دنبال کنم.

کار دانشجویی

فاطمه که دانشجو بوده و به عنوان کارشناس اداری سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی مشغول به کار است، بیان می نماید: شغلم تقریبا با رشته تحصیلی من مرتبط است. شغل من کاملا بر اساس علاقه است و برای کسب رزومه و فعالیت های دانشجویی در کنار تحصیل وارد این کار شدم.

وی خاطرنشان می نماید: شغل من بر روابط اجتماعی و عمومی ام تاثیر بسیار زیادی گذاشته است. با توجه به این که رزومه های کاری دارم اما ترجیح می دهم تا سرانجام تحصیل در این رشته بوده و دچار سردرگمی نباشم و بعد از آن قطعا به دنبال کار در حوزه تخصصی تر رشته خودم هستم.

کارمند

محسن به عنوان یک کارمند که در شغل غیر مرتبط با رشته خود مشغول به کار است، تصریح می نماید: انتخاب شغل من از روی اجبار و نبود شغل مناسب بوده است. در گذشته رضایتی از شغلم نداشتم اما امروز راضی هستم.

معلم زبان

فاطمه معلم پاره وقت آکادمی زبان است؛ وی که شغلی غیر مرتبط با رشته دانشگاهی خود انتخاب نموده، بیان می نماید: کاملا به شغلم علاقه دارم و دلیل انتخابم علاقه به زبان، تدریس و ارتباط با بچه هاست.

وی ادامه می دهد: من از شغل خود رضایت کامل دارم؛ هر چند از لحاظ درآمد برای من سود چندانی ندارد. رضایت شغلی در درجه اول باعث حس مفید بودن برای من شده و ارتباط با بچه ها نیز تاثیر بسیار مثبتی در روحیه من گذاشته است.

کسب و کار اینترنتی

محدثه به کسب و کار اینترنتی که ارتباطی با رشته تحصیلی اش ندارد، مشغول به کار است؛ وی می گوید: من تا حدودی به این کار علاقه مند بودم اما به دلیل کرونا نتوانستم در حوزه ای که در آن تخصص دارم و علاقه مند هستم، کاری پیدا کنم.

وی ادامه می دهد: تا حدودی به کارم علاقه دارم زیرا از مشاغل دیگر بهتر بوده و حداقل کسب و کار خودم است. از یک طرف راضی هستم زیرا هنوز نتوانستم در حوزه تخصصی خویش کاری پیدا کنم و ترجیح من این است که کار خودم را داشته باشم تا کاری غیر مرتبط؛ از طرف دیگر تا حدودی ناراضی هستم زیرا این ترس را دارم مهارت هایی که برای رشته تحصیلی ام کسب کردم، از یادم برود.

محدثه بیان می نماید: تمایل داشتم در پرورش گل و گیاه، آشپزی، رفت و آمد به روستاها و ایده هایی که برای روستاها دارم، مشغول به کار شوم اما به دلیل عدم اعتماد به نفس، تنهایی انجام دادن کار و نداشتن همراه، نتوانستم مشغول شوم.

آزاد

پوریا که به شغل آزاد مشغول است، عنوان می نماید: شغل من تقریبا بر اساس رشته تحصیلی ام بوده، علاقه و رضایت متوسطی به آن دارم و به دلیل احتیاج به کار و داشتن درآمد آن را انتخاب کردم.

وی بیان می نماید: شغل انتخابی من احساس نسبی امنیت اقتصادی و شغلی برایم ایجاد نموده است. با این وجود باز هم تمایل دارم که شغل خود را تغییر دهم.

ناظر رستوران

مهتاب که ناظر رستوران است، تصریح می نماید: به دلیل اینکه آزمون استخدامی مرتبط با رشته من نبود، به این کار مشغول شدم. البته از آن راضی هستم و درآمد بیشتر باعث سرمایه گذاری بیشتر برای من شده است.

وی اضافه می نماید: تمایل داشتم مهمان دار هواپیما شوم اما به این دلیل که ایرلاین مورد نظر من زوج را با هم استخدام نمی نماید و ایرلاین دیگری هم استخدامی نداشت، بنابراین به شغل فعلی ام مشغول شدم.

مدرس زبان انگلیسی

مریم که مدرس زبان انگلیسی بوده و شغلی متناسب با رشته تحصیلی خود دارد، بیان می نماید: علاقه من به زبان های خارجی و انتقال این علاقه به دیگران دلیل عمده علاقه مندی من به تدریس است. جدای از این تعداد زیادی از افراد خانواده و فامیل نزدیک نیز با رضایت شغلی به تدریس در وزارت علوم یا آموزش و پرورش مشغول بودند یا هستند و مسلما این امر نیز بر تصمیم گیری من در انتخاب تدریس بی اثر نبوده است.

وی ادامه می دهد: گرچه بعد از دیپلم همزمان با رشته زبان در رشته دامپزشکی نیز قبول شدم و جدا از زبان و آموزش به حیوانات و حیات وحش هم علاقه مند بودم و می توانستم دامپزشک باشم اما باز هم تدریس را انتخاب کردم.

مریم بیان می نماید: از انتخاب تدریس به عنوان یک شغل راضی هستم. به این دلیل که با آموزش به افراد و مشاهده یادگیری آنان به رضایت درونی و احساس سودمندی بیشتر می رسم و این امر آرامش و سلامت بیشتر روان را برای من در بردارد.

وی اضافه می نماید: تنها موردی که باعث نارضایتی من بوده، به تدریس مربوط نمی گردد و مرتبط با محل کارم است. ندادن حقوق و مزایای من منطبق با قوانین مصوب و منطبق بر قانون کار، رد کردن ناقص بیمه با وجود تمام وقت بودن، اخذ اقتصادیات و فرایند نادرست واریز حقوق در سرانجام هر فصل به جای هر ماه از مسائلی بوده که باعث نارضایتی من شده است. این امر که بهتر است به نام عدم امنیت شغلی از آن یاد کنم، سبب شد برای جبران مقداری از این خسارت و امنیت شغلی، در دو مکان متفاوت دیگر نیز تدریس نمایم.

مریم خاطرنشان می نماید: به تدریس علاقه مند هستم و سعی می کنم در وهله اول آن را به عنوان راهی برای تعامل اجتماعی بیشتر با افراد در نظر بگیرم تا یک شغل و این امر دلیل اصلی خسته نشدن من از تدریس بعد از 16 سال تجربه کاری است.

وی می گوید: تدریس تنش های روزانه و روزمرگی را از من دور می نماید؛ باعث فراموشی مقطعی مسائل احتاقتصادی در زندگی من می گردد و گذشت زمان را حین تدریس احساس نمی کنم. اگر شانس مجددی برای انتخاب شغل داشته باشم، باز هم تدریس زبان را در وهله اول قرار خواهم داد اما در یک مکان با امنیت شغلی و مزایای کامل.

کارشناس سیستم های کیفیت و مربی موسیقی کودک

مبینا با بیان اینکه دو شغل دارد، عنوان می نماید: من هم کارشناس سیستم های کیفیت و هم مربی موسیقی کودک هستم که بر اساس رشته تحصیلی ام نیست.

وی بیان می نماید: شغل اول خود را برای درست کردن جهت راحت تر برای آینده انتخاب کردم اما شغل دوم از روی علاقه بوده است. از شغل خود راضی هستم زیرا حس پویا بودن به من می دهد و استقلالم را بیشتر می نماید.

کارشناس روابط عمومی

سعید کارشناس روابط عمومی بوده و در مورد علاقه خود به شغلش می گوید: علاقه امری نسبی است که معمولا با کسب توفیقات در کار افزایش می یابد. من ابتدا به صورت تفننی وارد کار خبرنگاری شدم اما به مرور به آن علاقه پیدا کردم و همین موضوع موجب شد وارد فعالیت در عرصه روابط عمومی نیز بشوم.

وی ادامه می دهد: دلیل انتخاب این شغل پیشنهاد قابل تامل و شرایط مناسب تر این شغل نسبت به فعالیت های قبلی من بود. رضایت من صددرصد نیست اما تا حدودی از آن راضی هستم.

سعید بیان می نماید: راضی و ناراضی بودن از شغل امری توامان و در عین حال نسبی است. گاهی اوقات شرایط شغلی شرایط سختی را بر من تحمیل می نماید که ناچار از تحمل و پشت سر گذاشتن آن هستم. همچنین نبود امنیت شغلی یکی دیگر از مسائل است که برنامه ریزی برای آینده را سخت می نماید. با این حال معین بودن نسبی ساعت کاری و امکان برنامه ریزی برای ساعات غیرفعال از مزایای شغل فعلی من است.

وی خاطرنشان می نماید: شرایط محیط کار، امنیت شغلی پایین، فشارهای ناشی از بروز مسائل غیرمترقبه در کار و همچنین توقعاتی غیر از وظایف محوله موجب بروز نارضایتی شده است. کوشش می کنم در یک تعامل مناسب با مدیریت، استرس ها، فشارها و توقعات غیرمنطقی را مدیریت نموده و به یک مفاهمه دوجانبه برسم. گاهی اوقات نیز کوشش می کنم در برابر بسیاری از این مسائل مقاومت کنم و به نوعی یک سیستم فشار از پایین را با مدیریت مجموعه پیاده سازی کنم.

سعید عنوان می نماید: علاقه مند به حضور در محیط قبلی کارم هستم و قلبا آن را دوست دارم. مهم ترین مساله ای که مانع شده نتوانم در آن محل ادامه کار دهم، نبود امنیت شغلی، درآمد پایین، ساعات کاری نامعین و همچنین سیستم نامنظم کاری است.

وی اضافه می نماید: در حال حاضر شرایطی دارم که به راحتی شغل کنونی را ترک گویم. البته در این مدت پیگیر اشتغال در محیط دیگری نبوده ام و در حال حاضر متمایل به حفظ ثبات نسبی کنونی هستم، مگر پیشنهادات بهتری ارائه گردد.

کارشناس مامایی

نگار به عنوان یک کارشناس مامایی عنوان می نماید: من در رشته مامایی تحصیل نموده و مرتبط با آن مشغول به کار شدم. به این کار علاقه داشتم و از آن راضی هستم.

وی خاطرنشان می نماید: من با اشتیاق و علاقه زمان خود را در محل کار می گذرانم و با انرژی بیشتر به کارهای خصوصی زندگی ام نیز رسیدگی می کنم؛ بنابراین تمایلی به تغییر شغل ندارم.

تکنسین آزمایشگاه

عاطفه که تکنسین آزمایشگاه است، تصریح می نماید: شغلم مرتبط با رشته ام است اما به آن علاقه نداشتم و از آن راضی نبودم بلکه برای گذراندن تعهد کاری ناشی از قبولی در رشته علوم آزمایشگاهی به آن مشغول شدم.

وی بیان می نماید: به دلیل اینکه ناراضی بودم، ادامه تحصیل دادم تا از محیط بالین وارد محیط پژوهشی و آموزشی شوم. قائل نبودن حق و حقوق مناسب در شان رشته مورد نظر من باعث شده که از شغلم ناراضی باشم؛ بنابراین به ادامه تحصیل و خروج از محیط بالینی مشغول شدم.

عاطفه خاطرنشان می نماید: تمایل داشتم به کارهای پژوهشی و آموزشی مشغول شوم که برای رسیدن به آن در کوشش بوده و در حال ادامه تحصیل هستم.

فریلنسر و یوایکس دیزاینر

امید که دو شغل دارد، یکی شغل تحمیلی و دیگری شغل اصلی، عنوان می نماید: من دو سال است که به دلیل سربازی شغل تحمیلی دارم و شغلم هم مسئول بازرسی درس کارورزی در دانشگاه است.

وی ادامه می دهد: سعی می کنم با یاد دریافت، سرگرم کردن خودم و کار کردن خارج از محیطی که در آن قرار دارم، نارضایتی را کمرنگ کنم. بعد از کار در دانشگاه درگیر هستم؛ بنابراین روزهایم سریع می گذرد.

امید بیان می نماید: من خارج از زمان سربازی، فریلنسر و یوایکس دیزاینر هستم. در مورد یوایکس دیزاینر باید بگویم که صفحات وب علاوه بر کدنویسی و برنامه نویسی، ظاهری دارد که از دو بخش یوآی و یوایکس تشکیل می گردد. یوآی آن چیزی است که افراد می بینند و یوایکس فرایندهایی است که آن ها انجام می دهند.

وی خاطرنشان می نماید: من ابتدا یک کسب و کار شکست خورده داشتم که یک استارتاپ بود. علت شکست را آنالیز کردم و متوجه شدم در کار خود کاربر را نمی دیدم؛ در نتیجه با با یوآر و یوایکس آشنا شدم؛ دوره یوایکس را گذراندم و وارد این کار شدم.

امید اضافه می نماید: من از کارم راضی هستم و وقتی کار می کنم، گذر زمان را متوجه نمی شوم. به قدری درگیر کار می شوم که فراموش می کنم چه ساعتی است. رضایت من بابت منفعت اقتصادی آن نیست زیرا به شدت تحت فشار اقتصادی هستم اما با این وجود باز هم لذت می برم که باعث شده به ورزش کردن، غذای سالم و خواب خوب فکر کنم تا بتوانم خوب کار کنم.

خبرنگار

فاطمه که رشته روزنامه نگاری خوانده و به خبرنگاری مشغول است، تصریح می نماید: قبل از اینکه وارد خبرنگاری شوم، از ترم 3 دانشگاه وارد کار پرسشگری و پژوهشگری شدم. در این مدت با شهرداری، آستان قدس و صداوسیما کار کردم. به این دلیل که علاقه ای به این کار نداشتم، حالا در این حوزه ها مشغول نیستم.

وی ادامه می دهد: وقتی وارد کار خبرنگاری شدم، کار قبلی کمتر شد اما آن را قطع نکردم و الان چند ماهی است که کارهای قبلی را قطع نموده ام و بسیار هم از این کار راضی هستم. به شدت به شغل فعلی ام علاقه دارم و تمام 24 ساعت را بابت شغل فعلی خودم می گذرانم. هم حالم خوب است و هم این کار را دوست دارم.

فاطمه اضافه می نماید: 14 سالم بود که با این رشته آشنا شدم. رشته دبیرستان و دانشگاهم را به گونه ای انتخاب کردم که بتوانم روزنامه نگاری را در دانشگاه ادامه دهم. ترم 3 به سمت پرسشگری و پژوهشگری رفتم و با وجود اینکه حقوق آن کفاف می داد اما حالم خوب نبود. الان حالم با شغل جدیدم خوب است. حاضر نیستم شغلم را تغییر بدهم؛ شاید حاضر باشم مکان کاری ام را عوض کنم اما می خواهم کارم در همین حوزه باشد.

رضایت از شغل به مقدار بسیار زیادی بر رضایت از زندگی افراد تاثیر دارد. افرادی که از شغل خود راضی هستند این رضایت را به سایر جنبه های زندگی خود تسری می دهند اما نارضایتی از شغل باعث می گردد افراد در دیگر بخش های زندگی خود نیز رضایت چندانی نداشته باشند.

در بین افراد شاغل بعضی رشته تحصیلی خود را با مطالعه و بر اساس علاقه انتخاب می نمایند؛ بنابراین در شغلی متناسب با همان رشته مشغول به کار می شوند اما انتخاب نادرست رشته تحصیلی در نهایت منجر به اشتغال در کاری غیر مرتبط با رشته فرد می گردد.

گاهی نیز رشته انتخابی مورد علاقه فرد بوده اما شغل متناسب با این رشته فراهم نیست یا درآمد چندانی برای فرد ندارد که وی به ناچار باید شغل دیگری برگزیند. بعضی افراد نیز در شغل مورد علاقه خود اما در محیطی نامناسب مشغول به کار می شوند؛ بنابراین نارضایتی را تجربه می نمایند.

بیشتر افراد با وجود اینکه در محل کار خود از نارضایتی رنج می برند اما جرات و یا توان تغییر کار خود را ندارند و یا شغل بهتری متناسب با علایق آن ها فراهم نیست؛ بنابراین بهتر است به فکر انجام کارهای جایگزین برای بهبود اوضاع و احوال خود باشند تا این نارضایتی موجب تاثیر منفی بر سایر جنبه های زندگی آن ها نگردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "اگر از شغل خود راضی نیستید این گزارش را بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر از شغل خود راضی نیستید این گزارش را بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید