افزایش همکاری های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان برنامه و بودجه

به گزارش وبلاگ بارزند، نشست هم اندیشی و سیاست گذاری به منظور استفاده از ظرفیت های اماکن تاریخی و مجموعه های هیئت امنایی شده با حضور مدیرانی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان برنامه و بودجه به میزبانی این وزارتخانه برگزار گردید.

افزایش همکاری های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان برنامه و بودجه

به گزارش خبرنگار وبلاگ بارزند، در این نشست که پیش از ظهر امروز یکشنبه 11 خرداد 99 در محل سالن ظروف مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار گردید، تعدادی از معاونان و مدیران کل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند و درباره استفاده از ظرفیت های اماکن تاریخی و مجموعه های هیئت امنایی شده کشور در این نشست هم اندیشی شد.

مدیریت مجموعه های تاریخی نیازمند حمایت است

محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ابتدای این نشست با تأکید بر اهمیت برگزاری این گونه نشست ها در سخنانی گفت: در حال حاضر 24 اثر تاریخی ثبت جهانی و 36 هزار اثر ثبت ملی داریم که منابع مالی برای مدیریت این تعداد از آثار تاریخی در کشور نیازمند حمایت و مساعدت بیشتر از سوی دستگاه های مختلف از جمله سازمان برنامه و بودجه است.

او افزود: در حال حاضر به دنبال هیئت امنایی شدن تعدادی از مجموعه های فرهنگی تاریخی هستیم که در این خصوص برنامه ریزی ها در 12 استان شروع شده و مجموعه های فرهنگی تاریخی سعدآباد، نیاوران، گلستان، موزه فرش، مجموعه فرهنگی تاریخی توس، تخت جمشید، منظر باستان شناسی فارس، حافظیه، سعدآباد، میدان امام اصفهان، باغ فین، پایگاه بیستون، سازه های آبی شوشتر، میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه، میراث روستایی گیلان، تخت سلیمان در تکاب، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، ارگ بم، گنبد سلطانیه و میراث جهانی یزد به صورت هیئت امنایی اداره خواهند شد.

خیاطیان ادامه داد: هیئت امنایی شدن این مجموعه ها فرصت بسیار خوبی را فراهم خواهد نمود تا از درآمدهای اختصاصی این مجموعه ها بهره مند شویم.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: آنچه که امروز در این وزارتخانه اتفاق می افتد این است که با کمترین امکانات و اعتبارات بزرگترین کارها و بیشترین خدمات ارائه می گردد؛ از این رو درخواست من از مدیران محترم سازمان برنامه و بودجه این است که یاری نمایند تا به مدیریت هرچه بهتر مجموعه های فرهنگی تاریخی یاری نمایند کمااین که مدیران سازمان برنامه و بودجه در هر استان به عضویت مجموعه هایی درخواهند آمد که به صورت هیئت امنایی اداره خواهند شد.

حمایت از ماموریت های وزارت میراث فرهنگی، باعث رونق مناطق مختلف می گردد

ساسان تاج گردون معاون سرمایه گذاری، حقوقی و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست در سخنانی گفت: این حرکتی که در این وزارتخانه شروع شده نیازمند نگاه حمایتی مدیران سازمان برنامه و بودجه است و همه باید یاری کنیم تا این نگاه حمایتی تقویت گردد.

او افزود: درخواست ما این است که توجه ویژه ای به ماموریت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گردد و در هر سه حوزه ماموریت های این وزارتخانه شاهد نگاه حمایتی هرچه بیشتر دستگاه های مختلف از جمله سازمان برنامه و بودجه باشیم.

تاج گردون افزود: نگاه حمایتی به ماموریت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باعث رونق هر منطقه نیز خواهد شد.

ایران، رتبه نهم در ثبت جهانی آثار تاریخی

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست گفت: در حال حاضر 24 اثر ثبت جهانی داریم که 46 پایگاه و 92 اثر ثبت ملی را نیز در بر می گیرد. این تعداد ثبت باعث شده تا ایران صندلی نهم را در ثبت جهانی آثار داشته باشد که نشان دهنده تاریخ کهن و فرهنگ غنی ایران است.

او در ادامه گفت: یکی از اقدامات مهمی که در سال های اخیر آن را شروع نموده ایم تهیه و ثبت پفراینده هایی به صورت محوری و زنجیره ای است.

طالبیان اعلام نمود: در این میان ثبت پفراینده های مشترک با کشورهای مختلف از جمله پفراینده نوروز باعث شده تا شاهد تقویت صلح و دوستی در میان ایران و کشورهای مختلف جهان باشیم.

گردشگری، مزیت اصلی کشور است

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست در سخنانی با اشاره به اهمیت توسعه و رونق گردشگری و توجه به طرفیت های فرهنگی تاریخی کشور در این خصوص گفت: گردشگری مزیت اصلی کشور است و بر همین اصل سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام نموده است که تنها عاملی که می تواند اقتصاد بهم ریخته در دوران کرونا را دوباره احیا کند و در پساکرونا رونق مالی و اجتماعی را به دنبال داشته باشد، گردشگری است.

او افزود: گردشگری می تواند موضوع بازگشت و رونق مجدد اقتصاد بهم ریخته ناشی از بحران کرونا را در مرحله بازیابی و پساکرونا به دوش بکشد. در حقیقت گردشگری این ظرفیت را دارد و در سطح سازمان ملل نیز این توصیه موکد شده است.

تیموری افزود: تدوین یک پیوست تخصصی گردشگری برای هر کدام از مجموعه های فرهنگی تاریخی با رویکرد توجه به مسائل زیرساختی از بازاریابی و آموزش گرفته تا جزئیات مربوط به نحوه مواجهه با نیازها و رفتار گردشگران در یک سایت یا مجموعه های فرهنگی تاریخی ضرورت دارد.

معاون گردشگری کشور یادآور شد: حال که درآمد اصلی یک مجموعه فرهنگی تاریخی از محل بازدید گردشگران و برنامه های گردشگری است، ضروری است بخشی از این درآمد برای مدیریت گردشگری آن مجموعه ها پیش بینی و هزینه گردد.

او در ادامه گفت: اگر سازمان برنامه و بودجه به دنبال توسعه پایدار کشور با رویکرد آمایش سرزمینی است، پیشنهاد می کنم از برنامه اولویت دار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تدوین طرح های جامع توسعه گردشگری کشور که بودجه و اعتبارات آن در سطوح استانی تنظیم می گردد، حمایت قطعی کند و یاری کند به این ترتیب همه استان ها تا سرانجام امسال طرح های جامع خود را تکمیل و نهایی نمایند.

ایجاد پایگاه های جهانی صنایع دستی در شهرهای ثبت جهانی

پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست با ارائه گزارشی گفت: ایران سومین کشور از نظر تنوع فراوریات صنایع دستی و اولین کشور از نظر ثبت جهانی شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی است.

او افزود: بیش از دو میلیون نفر در حوزه صنایع دستی فعالیت می نمایند که 75 درصد آن ها را بانوان تشکیل می دهند و با توجه به این که صنایع دستی نماد عینی اقتصاد مقاومتی است، این صنعت می تواند سهم ویژه ای در اشتغال و نیز صادرات داشته باشد.

او در ادامه با اشاره به اهمیت آثار فرهنگی تاریخی و استفاده از ظرفیت های اماکن و مجموعه های فرهنگی تاریخی برای عرضه و فروش محصولات صنایع دستی، افزود: این یک اتفاق بسیار خوبی است کمااینکه در حال حاضر در میدان امام اصفهان نیز فروشگاه های مختلف صنایع دستی فعال هستند و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

محمودیان در ادامه گفت: طرحی را داریم که بر اساس این طرح ایجاد پایگاه های جهانی در شهرهای ثبت جهانی صنایع دستی را در دست اقدام داریم که بر سه حوزه آموزش، فراوری و فروش متمرکز است.

در ادامه این نشست علیرضا نعمتی معاون امور نوسازی و هماهنگی استان های معاونت توسعه منابع انسانی سازمان برنامه وبودجه نیز با قدردانی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای برگزاری این نشست گفت: برگزاری این نشست ها می تواند باعث تقویت همکاری ها و هم افزایی بیشتر بین دو دستگاه گردد و اعتقاد من بر این است که این گونه نشست ها می تواند از سوی سایر دستگاه ها نیز پیگیری و برگزار گردد.

او افزود: نقطه کوری که در نظام برنامه ریزی وجود دارد این است که گاه شاهد این هستیم که استان ها و ستاد هر کدام به شیوه خاص خود عمل می نمایند و راه خود را می فرایند، در حالی که برگزاری این گونه نشست ها باعث خواهد شد تا شاهد اجرای سیاست های واحد در سطح ستاد و استان ها باشیم.

نعمتی افزود: امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان سال جهش فراوری نامگذاری شده است که در همین ارتباط برنامه های خوبی در سازمان برنامه و بودجه به منظور حمایت از فراوریات ایرانی تدوین نموده ایم و صنایع دستی نیز به عنوان یکی از مهم ترین بخش های فراوریات کالاهای ایرانی مشمول این برنامه ریزی می گردد.

معاون امور نوسازی و هماهنگی استان های معاونت توسعه منابع انسانی سازمان برنامه وبودجه اعلام نمود: اسناد آمایش سرزمینی 31 استان کشور آماده شده و با توجه به تنوع اقلیمی و نیز آثار فرهنگی تاریخی متعدد در کشور با استفاده از اسناد آمایش سرزمینی در هر منطقه می توان به معرفی آثار تاریخی، جاذبه های گردشگری و نیز ظرفیت های صنایع دستی پرداخت.

در این نشست همچنین مدیران سازمان برنامه و بودجه چند استان کشور نیز به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

منبع: میراث آریا

به "افزایش همکاری های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان برنامه و بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش همکاری های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان برنامه و بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید