واکنش روسیه به درخواست پمپئو برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

به گزارش وبلاگ بارزند، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین، با انتشار پیامی در توئیتر در واکنش به درخواست مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، نوشت: معمولاً مسابقه تسلیحاتی یکجانبه نیست. این یک کوشش جمعی است که در سطح قدرت های عظیم و یا قدرت های منطقه ای و فرعی انجام می گردد. خطر مسابقه تسلیحاتی را به سختی می توان به وسیله تحریم تسلیحات علیه یک کشور از بین برد. این کار مستلزم کوشش جمعی به وسیله مذاکرات است.

واکنش روسیه به درخواست پمپئو برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

شب گذشته مایک پمپئو در حساب توئیتری خود به تکرار اتهامات همیشگی علیه ایران پرداخت و با اشاره به بعضی اتهامات ضد ایرانی خود، مدعی شد که نمی توان اجازه داد تا ایران بتواند تسلیحات بیشتری خریداری کند.

پمپئو در ادامه در توئیت ضد ایرانی دیگر با اعلام اینکه تحریم تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل تا شش ماه دیگر به سرانجام می رسد، خواهان آن شده تا پیش از آن موقع شورای امنیت بار دیگر تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

پس از توافق هسته ای با ایران - برجام - شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه شماره 2231 لغو بخش عمده تحریم های بین المللی علیه ایران در بخش تسلیحاتی تا سال 2020 را گفت.

طبق یکی از بندهای قطعنامه 2231 که از سال 2016 میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال 2020 (مهر ماه 1399) منقضی می گردد و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که از کشورهای خارجی جنگ افزار بخرد.

مقام های آمریکایی بارها ضمن ابراز نگرانی از لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خواهان جلوگیری از این مسئله شده اند.

پیش از این نیز، ولادیمیر ارماکوف مدیر اداره کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که تحریم های تسلیحاتی علیه ایران موقت هستند و اکتبر 2020 منقضی می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "واکنش روسیه به درخواست پمپئو برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش روسیه به درخواست پمپئو برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید