خبرنگاران 85 درصد دانش آموزان امکان استفاده از شبکه شاد را دارند

به گزارش وبلاگ بارزند، تهران- خبرنگاران- سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه 85 درصد دانش آموزان می توانند از شاد استفاده نمایند، گفت: از دانش آموزانی که ابزار لازم برای استفاده از شبکه شاد ندارند، حمایت خواهیم کرد و آنها شناسایی و تجهیز می شوند.

خبرنگاران 85 درصد دانش آموزان امکان استفاده از شبکه شاد را دارند

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، مهدی شرفی با اشاره به اینکه دنبال راه حلهایی بودیم تا از روش های جایگزین برای آموزش دانش آموزان در ایام تعطیلات کرونایی مدارس استفاده کنیم، اضافه کرد: در ابتدای کار صدا و سیما و شبکه آموزش به یاری آمدند و در کنار آن دنبال راه حلهایی بودیم تا ارتباط معلم و دانش آموز در محیطی برقرار و حفظ گردد؛ بنابراین بهترین راه استفاده از فضای مجازی و بستر شبکه های اجتماعی بود.

وی توضیح داد: معلمان به صورت خودجوش کار را شروع نموده و در فضای مجازی برنامه های آموزشی را پیگیری کردند اما وقتی سال تحصیلی را تعریف می کنیم، شروع و انتها دارد و باید تمام محتوای مدنظر منتقل گردد؛ پراکنده کار کردن معلمان باعث می شد نظارتی نداشته باشیم که آیا برنامه درسی اصلی و اهداف آن اجرا می گردد. بر همین اساس به یک برنامه متمرکز احتیاج داشتیم تا امکان نظارت بر فرایند کار و محتوای ارائه شده وجود داشته باشد.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که اپلیکیشن شاد روی نسخه ios نصب نمی گردد، گفت: شاد در مرحله اول صرفاً روی اندروید نصب می گردد، این بستر یک سیستم اختصاصی برای آموزش و پرورش است که جز مسائل آموزشی و پرورشی موارد دیگری در آن وجود ندارد، ساده بوده و امکانات دیگری نمی خواهد.

وی ادامه داد: نسخه تحت وب شاد چند روزی است که آماده شده و در حال استفاده است و آنهایی که گوشی ios دارند، می توانند نسخه تحت وب را استفاده نمایند، نسخه ios را به دلیل تحریم و مسائلی که داریم به آسانی نمی توان توسعه داد البته تیم فنی و برنامه ریزان راه حلی پیدا کردند هر چند آماری داریم که دومین بستر ارتباط شاد که روی آن نصب شده در گوشی های ios است.

وزارت ارتباطات باید برای اینترنت رایگان زیرساخت فراهم کند

وی درباره اینترنت رایگان در بستر شبکه شاد گفت: ستاد ملی کرونا، وارد این حوزه شد و مصوباتی دارد که باید زیرساخت های لازم برای آموزش آماده گردد، برای تأمین اینترنت رایگان دانش آموزان و معلمان در شبکه شاد در حال تعامل هستیم و وزارت ارتباطات باید زیرساخت ها و امکانات را فراهم کند البته یک دیتاسنتر کاملاً اختصاصی برای این کار لحاظ نموده اند و تا به امروز 230 میلیون پیغام بین معلمان و دانش آموزان در بستر شبکه شاد مبادله شده است و 9 میلیون عضو شده اند که هفت میلیون نفر آن دانش آموزان هستند.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش متذکر شد: خانواده ها اگر درباره شاد با مسائلی روبرو شدند با شماره 43081 تماس گرفته و مسائل خود را مطرح نمایند.

وی در پاسخ به این پرسش که دانش آموزان مناطق محروم به گوشی هوشمند و اینترنت دسترسی ندارند، چگونه می توانند از شبکه شاد استفاده نمایند، اضافه کرد: شاد ابزاری است برای آموزش و در حال آنالیز هستیم تا دانش آموزانی که ابزار لازم برای دسترسی ندارند، راه حل یاریی برای آنها لحاظ گردد از جمله اینکه راهبران آموزشی به درب خانه مراجعه و آموزش ها را ارائه دهند یا به وسیله برنامه های تلویزیونی آموزش ها را دریافت نمایند.

ابزار لازم در اختیار دانش آموزانی که به شاد دسترسی ندارند، قرار می گیرد

شرفی ادامه داد: 80 تا 85 درصد دانش آموزان می توانند از شاد استفاده نمایند برای آنهایی که توان اقتصادی تهیه ابزار مورد احتیاج را ندارند، راه حل یاریی داریم و آنها را تجهیز خواهیم کرد؛ به این ماجرا وارد شده ایم و در حال جمع آوری اطلاعات هستیم و با همراهی مجموعه هایی که می توانند یاری نمایند، ابزار لازم را در اختیار دانش آموزان قرار خواهیم داد و این دانش آموزان را هم تحت پوشش قرار می دهیم.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش گفت: تا دو روز آینده جامعه دانش آموزانی که پیروز به استفاده از شاد می شوند، شناسایی خواهند شد، 15 میلیون دانش آموز داریم که حدود 9 میلیون نفر شاد را نصب نموده اند و می توانیم با استفاده از نهادهایی که وجود دارند، افراد محروم را شناسایی و از آنها حمایت کنیم.

وی درباره ورود دانش آموزان اتباع خارجی به شبکه شاد گفت: آنها مانند دانش آموزان ایرانی هستند و می توانند ثبت نام نمایند و از کدی که برای آنها کارنامه صادر می گردد برای ثبت نام در شاد استفاده نمایند.

شرفی متذکر شد: هم اکنون شاد یک ابزار آموزشی است و بعد از بازگشایی مدارس ابزار یاری آموزشی خواهد شد و در ادامه ابزارهای یاری آموزشی که معلم در مدارس می تواند از آن استفاده کند به آن اضافه خواهد شد و در تعطیلاتی همچون آلودگی هوا یا بارش برف دیگر نگران تعطیلی کلاس های درس نیستیم.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 85 درصد دانش آموزان امکان استفاده از شبکه شاد را دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 85 درصد دانش آموزان امکان استفاده از شبکه شاد را دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید