ارتقای حوزه تصویربرداری سلولی با میکروراکتوری

به گزارش وبلاگ بارزند، محققان موسسه تحقیقاتی آقارکار فرایند جدیدی برای سنتز نقاط کوانتومی زیست سازگار ارائه کردند که می توان از آن برای تصویربرداری سلولی و اندامک ها با طول موج مرئی استفاده کرد.

ارتقای حوزه تصویربرداری سلولی با میکروراکتوری

به گزارش گروه فناوری وبلاگ بارزند، در تصویربرداری از اندامک های سلولی معمولا از مواد فلورسانس استفاده می شود که محدودیت های زیادی دارد. به تازگی میکروراکتوری برای سنتز نقاط کوانتومی با ابعاد یکنواخت طراحی شده که می تواند نقاط کوانتومی زیست سازگار تولید کند. با این نانوماده، تصویربرداری سلولی با کیفیت بالاتری انجام می شود.

محققان موسسه تحقیقاتی آقارکار فرایند جدیدی برای سنتز نقاط کوانتومی زیست سازگار ارائه کردند که می توان از آن برای تصویربرداری سلولی و اندامک ها با طول موج مرئی استفاده کرد.

این فرایند که در آن از جریام مستمر و میکروراکتور استفاده شده در نشریه Advances in Colloid and Interface Science به چاپ رسیده است.

در حال حاضر، در زیست تصویربرداری نظیر تصویربرداری از اندامک های سلولی و فرایند های رهگیری سلولی از فلوروفسفر ها استفاده می شود، ترکیبات شیمیایی فلورسانت که قابلیت برانگیختگی مجدد را دارا هستند.

این فلوروفور ها از مشکل رنگ باختگی نوری رنج می برند و شدت سیگنال در آن ها ضعیف است. همچنین طیف آن ها همپوشانی داشته و استفاده از این فلوروفور ها را محدود می کند.

نقاط کوانتومی نسبت به فلوروفور ها از نظر کارایی کوانتومی، پایداری نوری و شیمیایی دارای مزیت بوده و سمیت آن ها را نیز می توان با ایجاد پوشش سطحی برطرف کرد. با این حال رسیدن به نقطه تکرارپذیری در فرایند تولید کاری چالش برانگیز است. بنابراین، نقاط کوانتومی از نظر تجاری هنوز بر فلوروفرو ها برتری ندارند.

برای غلبه بر این چالش، دانانجی بوداس و همکارانش از گروه نانوبیوساینس، میکروراکتور فعال جریان مستمری ساختند که با بهره مندی از فرایند محاسبات ریاضی می توان نقاط کوانتومی با ابعاد یکنواخت و قابل تنظیم تولید کرد. این روش درجه تکرارپذیری بالایی دارد.

علاوه بر این، نقاط کوانتومی سنتز شده حاوی پوششی از جنس سیلیکون هستند که در نتیجه آن، محصول نهایی زیست سازگار می شود. این پوشش نه تنها موجب سازگاری زیستی شده بلکه باعث افزایش بازده کوانتومی و مقاومت در برابر نور می شود.

این نانوبلور های فلورسانت کوانتومی با روکش پلیمری با موفقیت در بخش تصویربرداری چندطیفی نشر چندگانه با یک طول موج تابشی مورداستفاده قرار گرفته است. پژوهشگران از این فناوری برای تصویربرداری از بافت سلولی گورخر ماهی استفاده کردند.

به گفته محققان این پروژه، با کنترل دقیق فرایند سنتز می توان به تکرارپذیری رسید. فناوری میکروواکنش نه تنها جایگزین مناسبی برای روش های رایج بوده بلکه مزایایی از قبیل سرعت بالا و مصرف کم معرف ها و مواد اولیه را با خود به همراه دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ارتقای حوزه تصویربرداری سلولی با میکروراکتوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای حوزه تصویربرداری سلولی با میکروراکتوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید