آرامش نرخ سود در روز ریزش بورس

به گزارش وبلاگ بارزند، خبرنگاران : منحنی بازدهی اوراق دولتی در بازار ثانویه در روز 18 شهریور در مدار ثبات چرخید.

آرامش نرخ سود در روز ریزش بورس

به گزارش وبلاگ بارزند دیروز پس از ریزش حدود 40 هزار واحدی شاخص بورس پایتخت؛ شاهد واکنش سریع در بازار اوراق دولتی بودیم. در این بازار نرخ سود اوراق دولتی در سررسیدهای کوتاه مدت نیم واحد درصد کاهش یافت.

بااین حال امروز و پس از ریزش 37 هزار واحدی شاخص بورس، منحنی بازده حکایت از کاهش نرخ ها به میزان بسیار کم در سررسیدهای کوتاه مدت دارد و به طورکلی منحنی بازده نسبت به هفته های گذشته بسیار باثبات شده است.

بازار اوراق ثانویه به جهت آنکه امکان معامله برای اوراق دولتی در سررسیدهای مختلف را فراهم نموده است قطب نمایی برای تشخیص جهت انتظارات به حساب می آید.

در روزهای گذشته با مثبت شدن بورس این منحنی صعودی و به صورت مسطح بود اما پس از حدود یک هفته حالت نمودار نیز تغییر کرد تا نشان دهد در محیط فعلی بازدهی بورس سیگنال برای افزایش انتظار بازدهی در سایر بازارها است.در مقابل حرکت بورس در مدار طبیعی می تواند به تطبیق انتظارات با بازدهی موجود در سایر بازارها یاری کند.

منحنی بازدهی اوراق ، نموداری است که نرخ بازده اوراق باکیفیت اعتباری یکسان را با سررسید های کوتاه مدت (چندماهه)، میان مدت (چندساله) و بلند مدت (بیش از 5 ساله) نشان می دهد.در بازار اوراق دولتی اسناد خزانه دادوستد می گردد.این اسناد از ابزارهای اقتصادی با ماهیت بدهی بوده که بدون کوپن سود منتشر می گردد و هدف اصلی آن، تأمین کسری بودجه دولت هاست. اسناد خزانه اصلی ترین ابزار بازار پول جهت اعمال سیاست های پولی است.

این اوراق در فرا بورس معامله می شوند بدون کوپن هستند. اوراق بدون کوپن اوراقی هستند که نرخ سود ثابت ندارند. خریداران این اوراق تنها از تفاوت قیمت خرید و ارزش اسمی آن در سر رسید سود خواهند کرد. دارندگان این اوراق در تاریخ سررسید وجه نقدی معادل مبلغ اسمی، از دولت دریافت می نمایند.

این بازار در شرایطی که عدم قطعیت ها بالا می رود پناهگاه صندوق های سرمایه گذاری و حقوقی ها نیز به حساب می آید زیرا نرخ ریسک آن به واسطه نکول و پرداخت نشدن تعهدات تقریباً صفر است

منبع: اقتصادنیوز

به "آرامش نرخ سود در روز ریزش بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامش نرخ سود در روز ریزش بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید