یورو و پوند قافیه را به دلار باختند!

به گزارش وبلاگ بارزند، دلار پیروز شد در برابر ارزهای اروپایی پیشروی محسوسی داشته باشد.

یورو و پوند قافیه را به دلار باختند!

به گزارش وبلاگ بارزند به نقل از رویترز، پس از آن که انتشار یک بیماری ویروسی مسری جدید در چین جان چندین نفر را گرفت و گزارشاتی از ابتلا به این بیماری در بعضی کشورهای همسایه چین نیز گزارش شد، دلار دست به پیشروی در برابر رقبای خود زد.

تارو ساساکی، مسئول بخش مطالعات ژاپن در بانک جی پی مورگان گفت: نگرانی از شیوع ویروس جدید بیش از همه اقتصاد مالزی و هنگ کنگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد که جز مقاصد نخست گردشگران چینی هستند. با این حال انتشار بیماری متوقف نگردد، سنگاپور، تایلند، فیلیپین، ژاپن، کره جنوبی و همه شرق آسیا با کاهش درآمدهای گردشگری خود روبرو خواهند شد.

اگر چه در حوزه تجاری نیز پس از 17 ماه جنگ تجاری خاتمه دو اقتصاد عظیم دنیا به توافقی اولیه بر سر آتش بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فاز نخست توافق را امضا کرد اما ممکن است رشد مالی چین در صورت تشدید شرایط فعلی مجددا کاهش پیدا کند. چین پذیرفته است تا در ازای برداشته شدن تعرفه اضافی روی محصولات وارداتی این کشور از آمریکا، خرید بیشتری از آمریکا داشته باشد تا کسری تراز حساب تجاری دو کشور به نفع آمریکا کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر در منطقه خاورمیانه پس از تصمیم اعزام ناوهای نظامی به منطقه خلیج فارس، کره جنوبی نیز از اتخاذ تصمیم مشابهی خبر داده است. به جز ریسک های سیاسی، ریسک ارزی در منطقه کماکان به قوت خود باقی مانده است و لبنان و سوریه کماکان گرفتار بحران ارزی هستند. در لیبی نیز اختلافات داخلی شدیدا تولیدات نفتی را تحت تاثیر قرار داده است.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با صعود 0.11 درصدی نسبت به روز قبل و در سطح 97.405 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل 1.0311 دلار اعلام شد.

روابط آمریکا با اروپا نیز سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریکا، تنش ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه آمریکا را تهدید نموده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه ها، پفراینده را به سازمان تجارت دنیای خواهد بود.

برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع آمریکا خواستار بازگشت به میز مذاکره شده است. طبق گفته یک منبع دیپلماتیک، ترامپ در مصاحبه با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه موافقت نموده است تا دو طرف فعلا تهدیدات متقابل تعرفه ای خود را عملی نکنند.

استفان اینس، استراتژیست بازارهای آسیایی در موسسه اکسی تریدر گفت: نرخ برابری ارزهای اروپایی در برابر دلار به رشد مالی دنیا حساسیت دارد و خوش بینی به حل و فصل اختلافات تجاری باعث تقویت موضع ارزهای اروپایی در برابر اسکناس سبز خواهد شد.

در آخرین دور از معاملات، پوند با افت 0.1 درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.3052 دلار مبادله شد. یورو 0.1 درصد عقب نشست تا در محدوده کانال 1.10 باقی بماند و به 1.1084 دلار برسد. همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل 1.3081 دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای 1.349 دلار سنگاپور مبادله شد.

تحولات انگلیس نشان می دهد که باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه تر از طرف لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه کاران در انتخابات بود. احتمالا انگلیس خواستار دریافت امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در مورد توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اکثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترک اتحادیه اروپا تا 31 ژانویه سال آینده رای مثبت داد تا برگزیت یک گام عظیم به خاتمه خود نزدیک گردد.

با این حال بعضی از مسئولین اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس هشدار داده اند.

ساجد جاوید، وزیر دارایی انگلیس وعده داده است که به زودی رشد مالی انگلیس دو برابر خواهد شد.

هنوز تعیین نیست که با توجه به فرایند خروج شرکت های عظیم بین المللی از انگلیس به دنبال برگزیت، رشد مالی این کشور چگونه خواهد بود. پیش تر مدیر بانک آمریکایی جی پی مورگان از انتقال مقر اروپایی این بانک از لندن به پاریس خبر داده بود. تا به امروز صدها شرکت، بانک، صندوق سرمایه گذاری و موسسات بیمه ای برای ادامه فعالیت خود در انگلیس طبق شرایط جدید از دولت درخواست مجوز فعالیت نموده اند.

در معاملات بازارهای ارزی دنیای، همچنین هر دلار با 0.1 درصد افزایش به 110.0375 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.4618 دلار مبادله شد. هم چنین نرخ برابری دلار معادل 6.9054 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یورو و پوند قافیه را به دلار باختند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یورو و پوند قافیه را به دلار باختند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید