سرنوشت ویروس کرونا در گرمای شدید سال جاری

به گزارش وبلاگ بارزند، کارشناسان با احتیاط کامل می گویند که معمولا گرما رشد و فعالیت ویروس را کند و تضعیف می نماید؛ باید امیدوار بود که تأثیر گرما بر ویروس کرونا نیز چنین باشد و آن را در گستردن اپیدمی تضعیف کند.

سرنوشت ویروس کرونا در گرمای شدید سال جاری

پژوهشگران برای سال جاری تابستانی گرم پیش بینی می نمایند که احتمالا بر فرایند گسترش ویروس کرونا در دنیا تأثیر خواهد گذاشت. اما به نظر کارشناسان باید محتاط بود، زیرا هنوز بسیاری از ویژگی های کرونا ناشناخته است.

بنا به گزارش بنیاد هواشناسی مرکزی بریتانیا Met Office تابستانی گرم در پیش است که سراسر اروپا را به دمای بالای 40 درجه خواهد رساند.

حرارت شدید تابستان آینده ممکن است طبیعت را با خشکسالی روبرو کند و تن بسیاری از مردم، به ویژه سالمندان را به لرزه بیندازد، اما در مقابله با ویروس کرونا (کووید 19) مثبت خواهد بود.

الکساندر ککوله، ویروس شناس انستیتوی مطالعات میکروبی دانشگاه هاله در آلمان، اعتقاد دارد: تابستان گرم می تواند ناجی ما باشد، زیرا در گرمای شدید معمولا ویروس کرونا ضعیف می گردد و کمتر آسیب می رساند.

به نظر این کارشناس نباید انتظار داشت که زودتر از حدود یک سال و نیم دیگر واکسن کارا و مؤثری برای کرونا فراوری و عرضه گردد.

تضعیف ویروس در تابستان

گئورگ هاز، کارشناس هواشناسی نیز عقیده دارد که تغییرات دما و حرارت از عواملی است که بر رشد و سرایت ویروس مؤثر است. به گفته او خطر واگیری ویروس ها همواره در زمستان بیشتر است؛ باید به این واقعیت نیز توجه داشت که در زمستان مردم بیشتر در فضا های بسته و در ارتباط نزدیک با هم هستند.

ویروس در هوای خشک بهتر مقاومت می نماید. افزون بر این دمای سرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف و آن را برای حمله ویروس ها آماده می نماید.

به گفته آقای هاز ویروس در گرمای بالا ضعیف می گردد. اشعه خورشید به ساختمان ژنتیک ویروس آسیب می زند. این کارشناس تردید ندارد که اگر تابستان آینده گرم و مرطوب و به همراه آفتاب شدید باشد، رشد و سرایت ویروس کرونا را ضعیف می نماید. او تأیید می نماید که در تابستان آینده در اروپا هوایی گرم و نیمه استوایی مسلط خواهد بود که گهگاه با باد های سرد قطبی همراه می گردد.

در روز های آینده در آلمان موجی از هوای گرم و مطبوع با حال و هوای بهاری وزیدن می گیرد، که می تواند روز هایی دلپسند برای مردم و ناگوار برای ویروس کرونا را رقم بزند.

اما نباید زیادی خوش بین بود: ویروس کرونا هنوز به اندازه کافی شناخته نشده و از سوی دانشمندان مورد کندوکاو قرار نگرفته است. آن ها می گویند که هر روز نکته تازه ای درباره این ویروس یافته می گردد، بنابرین نمی توان با قطعیت درباره چندوچون آن نظر داد.

کارشناسان با احتیاط کامل می گویند که معمولا گرما رشد و فعالیت ویروس را کند و تضعیف می نماید؛ باید امیدوار بود که تأثیر گرما بر ویروس کرونا نیز چنین باشد و آن را در گستردن اپیدمی تضعیف کند.

منبع:دویچه وله

منبع: فرادید

به "سرنوشت ویروس کرونا در گرمای شدید سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت ویروس کرونا در گرمای شدید سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید