بدهی ترسناک فوتبال ایران در فیفا

به گزارش وبلاگ بارزند، با اعلام رسمی سازمان لیگ، فوتبال ایران حدود 45 میلیون دلار در فیفا پرونده دارد. آیا برای اثبات بی لیاقتی مدیران فوتبال و تایید روش نادرست باشگاه داری این رقم بدهی کافی نیست؟

بدهی ترسناک فوتبال ایران در فیفا

به گزارش وبلاگ بارزند ، مهر نوشت: محکومیت بیش از 6 میلیون یورویی فدراسیون فوتبال ایران در پفراینده شکایت مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی درست در ماه هایی که دو تیم استقلال و پرسپولیس هم درگیر پفراینده های سنگین دیگری در فیفا هستند، زخم فوتبال ایران را عمیق تر کرد.

استقلال طی دو فصل اخیر به پرداخت یک میلیون و 800 هزار یورو به آندره استراماچونی و پرداخت 650 هزار دلار به وینفرد شفر دو سرمربی خارجی خود محکوم شده است و حالا مدیران این باشگاه برای چانه زنی و دریافت تخفیف از این مربیان راهی اروپا شده اند.

پرسپولیس باوجود کارنامه درخشان برانکو ایوانکوویچ، مطالبات این مربی را به موقع پرداخت نکرد و درگیر پفراینده یک میلیون و 118 هزار یورویی این مربی است. فیفا در چند نوبت پرسپولیس را تهدید کرده در صورت عدم پرداخت مطالبات برانکو در تاریخ مشخص شده، مجازات می شود.

به این دو باشگاه و چند مربی، لیست بلند بالای مربیان و بازیکنان خارجی دیگر را اضافه کنید که در سایر تیم ها و یا همین باشگاه ها فعالیت کرده اند. بررسی پفراینده های گذشته بدهی فوتبال ایران و شکایت هایی که از ایرانی ها در فیفا اجرا شده نشان می دهد نحوه عقد قرارداد با خارجی ها و یا نحوه برخورد با آنها طوری بوده است که به جز در چند پفراینده معدود، همیشه بازنده بوده ایم.

قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی از سوی سازمان لیگ یکی از اقداماتی بود که این سازمان برای جلوگیری از افزایش پفراینده های خارجی در فیفا گرفت. هرچند که این تصمیم موافقان و مخالفانی داشته است اما اظهارات حیرت انگیز عضو هیات رئیسه سازمان لیگ نشان می دهد شاید این تصمیم تنها راه جلوگیری از باز شدن پفراینده جدید علیه ایران در فیفا و یا نهادهای بین المللی باشد.

به گفته صادق درودگر، فوتبال ایران حدود 45 میلیون دلار بدهی دارد و پفراینده این بدهی ها در فیفا است. به گفته درودگر تقریبا بیشتر باشگاه ها و تیم های ایرانی شامل این لیست می شوند.

نکته عجیب اینجاست که محکومیت ایران به پرداخت غرامت به ویلموتس نتیجه اقدامات بالاترین نهاد فوتبالی در ایران یعنی فدراسیون است؛ فدراسیونی که با ریاست مهدی تاج به مدت چند ماه باشگاه ها را از عقد قراردادهای ناشیانه و یکطرفه منع می کرد و به آنها درس اخلاق می داد.

پفراینده بدهی های ایران در فیفا ترسناک است. 45 میلیون دلار بدهی برای فوتبالی که شاید سال هاست در زمینه مالی مشکل دارد ولی بیش و پیش از آن دچار ورشکستگی مدیریتی شده است و به نظر می رسد با ادامه همین فرایند، پایانی بر آن نباشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "بدهی ترسناک فوتبال ایران در فیفا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی ترسناک فوتبال ایران در فیفا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید