بازگشت دوباره ایرانبه توران، دلبرو کوشکی به همنشینی ایرانمی فرایند

به گزارش وبلاگ بارزند، خبرنگاران/سمنان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از انتقال پیروز ایران تنها یوزپلنگ در اسارت با قابلیت تکثیر کشورمان به استان سمنان و زیستگاه اصلی این یوز خبر داد.

بازگشت دوباره ایرانبه توران، دلبرو کوشکی به همنشینی ایرانمی فرایند

امیر عبدوس در گفت وگو با وبلاگ بارزند اظهار کرد: این انتقال پیروز در پی یک کار کارشناسی شده که مطالعه آن بیش از 6 ماه به طول انجامیده، اجرایی شده و خوشبختانه فرآیند انتقال دیشب با پیروزیت انجام شد.

وی با بیان اینکه به دلیل حساسیت محیط زیست کار مطالعاتی این طرح زمان بر شد اضافه کرد: مطالعات مکان یابی، نگهداری و بحث تکثیر در اسارت این یوز به طور دقیق انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکهایران یوزپلنگ منتقل شده یک یوز ماده جوان است گفت: این یوزپلنگ تنها یوز در اسارتی است که قابلیت تکثیر در اسارت را نیز دارد.

وی با بیان اینکه این یوزپلنگ در حقیقت به زیستگاه خود بازگشته ادامه داد: ایران پیشتر از همین زیستگاه توران که مهمترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران و جهان است گرفته شده و اینک نیز به همان زیستگاه منتقل شده است.

عبدوس با اشاره به انجام فرآیند انتقال این یوزپلنگ آسیایی در شب گذشته گفت: فرآیند بیهوشی و انتقال یوز با پیروزیت و با حضور کارشناسان و متخصصان خبره انجام و خوشبختانه هیچ مسئله ای هم بوجود نیامد.

وی با اذعان به اینکه در حال حاضر حال ایران کاملا خوب است اظهار کرد: از قبل یک مکان و سایت برای نگهداری و تکثیر در اسارت یوزپلنگ بر اساس استانداردهای بالا مشخص شده است و هم اکنون این یوز به این مرکز تحقیقات بین المللی یوزپلنگ آسیایی نگهداری می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از برنامه ریزی برای انتقال دو یوزپلنگ معروف دلبرو کوشکی به این مرکز تحقیقات در آینده نزدیک خبر داد و گفت: دلبرو کوشکی دو یوزپلنگ 10 و 12 ساله هستند که برای تکمیل مرکز تحقیقات بین المللی یوزپلنگ آسیایی توران به آنجا منتقل می شوند.

دکتر عبدوس در پاسخ به این پرسش وبلاگ بارزند که برخی از دوستداران حیات وحس نگران وقوع حوادثی نظیر انتقال گورخرهای ایرانی به زیستگاه پارک ملی کویر هستند برای رفع این دغدغه چه اقداماتی انجام می شود اضافه کرد: در انتقال ایران به زیستگاه قبلی آن زیر نظر یک تیم خبره و متخصص از برجسته ترین کارشناسان محیط زیست انجام شده و علاوه بر آن کارشناسان محیط زیست استان نیز در این انتقال همکاری داشتند و جای هیچ نگرانی نیست.

وی شرح داد: فرآیند انتقال این یوزپلنگ ایرانی بدون هیچگونه خطایی و با پیروزیت انجام شده و حال یوزپلنگ منتقل شده نیز کاملا خوب است.

به گزارش وبلاگ بارزند- این یوزپلنگ آسیایی که ایران نامگذاری شده بعد از بیهوشی و انتقال صبح امروز در مرکز تحقیقاتی یوزپلنگ آسیایی در توران شاهرود چشم گشود. این یوز ایرانی که مدتی را در پارک پردیسان بوده، پیشتر از همین زیستگاه توران در شاهرود زنده گیری شده بود و در حقیقت بعد از مدت ها به زیستگاه اصلی خود در استان سمنان که بزرگترین و مهمترین زیستگاه گونه در خطر انقراض یوزپلنگ آسیایی یا یوز ایرانی است، بازگشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازگشت دوباره ایرانبه توران، دلبرو کوشکی به همنشینی ایرانمی فرایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت دوباره ایرانبه توران، دلبرو کوشکی به همنشینی ایرانمی فرایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید